Koberec je kus nábytku, ako sa oň starať

Nákupu a výberu koberca odporúčame venovať maximálnu pozornosť. Vyplatí sa ešte pred návštevou predajne kobercov ujasniť, podľa akých kritérií budete koberec vyberať. Ďalej je dobré naštudovať si aspoň základné informácie o kobercoch.

Ak už máte svoj koberec, musíte ho udržiavať čistý. Teda pravidelne vysávať a čas od času mu dopriať väčšie upratovanie..

Ako sa starať o koberec, aby vyzeral stále dobre?

  • Najlepší spôsob, ako zabezpečiť dlhodobú krásu a trvanlivosť vášho koberca, je vysávať ho pravidelne, pretože luxovaním odstránite hrubé nečistoty.
  • V závislosti na type koberca, ktorý máte, použite nástavec s rotačnou kefou alebo len sania.
  • Pri nákupe vysávača kupujte taký, ktorý má výškovo nastaviteľný sací nadstavec. To sa Vám bude hodiť najmä pri vysávaní kobercov s vysokým vlasom. Umožníte tak efektívnejšie sanie.
  • Koberec by sa mal čistiť profesionálnym vysávačom (na mokro) každých 12-18 mesiacov, podľa jeho vyťaženia.

Čo robiť keď koberec polejete vínom, pivom, čajom alebo kávou?
Neutralizujte škvrnu roztokom octu, potom pridajte malé množstvo roztoku čistiaceho prostriedku na postihnuté miesto (1/4 lyžičky čistiaceho prostriedku na 1l vody). Pokračujte v aplikácii roztoku, kým škvrna nie je úplne odstránená. Pomocou rozprašovača opláchnite postihnuté miesto vodou a uterákom osušte, aby sa odstránila prebytočná vlhkosť. Nakoniec použite papierové utierky k úplnému usušení škvrny.

Ako odstrániť škvrnu od krvi, kečupu alebo čokolády?
Navlhčite postihnuté miesto roztokom amoniaku, pomocou rozprašovača. Ďalej pridajte malé množstvo roztoku čistiaceho prostriedku (1/4 lyžičky umývacieho prostriedku na 1l vody) a jemne miesto trite kým sa škvrna neodstráni. Pomocou rozprašovača opláchnite miesto vodou a uterákom osušte, aby sa odstránila prebytočná vlhkosť. Nakoniec použite papierové utierky k úplnému usušeniu škvrny.

Ako odstrániť z koberca bahno?
Nechajte bahno zaschnúť. Keď je z bahna veľká stvrdnutá plocha, rozdrvte ju na malé kúsky a potom povysávajte.

Ako vyrovnať preležaniny od ťažkého nábytku?
Ak chcete vyrovnať dieru v koberci po nábytku, použite páru zo žehličky a fén. Naparte vlákna (nenechajte žehličku dotýkať sa koberca) pomocou pary a potom ich vyfénujte.

Čo keď si koberec spálite napríklad cigaretou?
Malými nožnicami na nechty opatrne odstráňte vŕšky spálenej časti vlasu. Ak je koberec moc obhorený, môže byť potreba koberec zaplátať.

Čo keď koberec nasaje vodu z práčky alebo kúrenia?
V prípade domácej potopy treba koberec čo najlepšie osušiť z oboch strán a následne nechať preschnúť minimálne 24 hodín. Ďalej je vhodné koberec vysať vodným vysávačom.

  

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.